Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, bu yıl ilk kez düzenlenen Selçuklu TEKNO-SEL yarışmasını ziyaret etti

Geleceğin mühendislerinin, teknoloji liderlerinin yetiştirilmesi hedeflendiği TEKNO-SEL yarışmasının ikinci gününde de yarışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Yarışmacıların heyecanının her gecen dakika arttığı etkinlikte; Mini Sumo, Yumurta Toplayan, Hızlı Çizgi İzleyen, Labirent Çözen ve Temel Seviye Çizgi İzleyen Robot yarışmalarında izleyiciler keyifli vakit geçiriyor. Ortaokul ve lise düzeyinde toplam 7 ayrı kategoride düzenlenen yarışmada robot teknolojisi alanında proje geliştiren öğrenciler bilgilerini beceriye dönüştürüyor.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde devam eden organizasyonu ziyaret eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, hem yarışmada ter döken öğrenciler ve takımların heyecanına ortak oldu. Yarışmaları takip eden Başkan Pekyatırmacı ve beraberindeki heyet Selçuklu Gelişim ve Teknoloji Akademisi, T3 Vakfı Konya Şubesi, üniversiteler, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı teknoloji alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların stantlarını ziyaret etti, yapılan projeler hakkında bilgi aldı.

Başkan Pekyatırmacı’ya ziyarette Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç da şube ve okul müdürleri eşlik etti.

Başkan Pekyatırmacı: “Gençlerimizin bu teknoloji alanındaki yenilikçi projelere katkı sunması da bizleri mutlu ediyor”

Selçuklu’da ilk defa Tekno-SEL  yarışmasını yaptıklarını söyleyen Başkan Pekyatırmacı, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte burada çok nitelikli bir organizasyonu gerçekleştiriyoruz.  96 okuldan öğrencilerimiz yarışmalara katılıyor ve kendi geliştirdikleri projelerini sunuyorlar. Kongre Merkezimizde hem balo salonunda, hem de fuaye alanlarında gençlerimiz bütün projelerinin anlatımlarını yapıyorlar. Burada dinlediğim projelerin içerisinde çok nitelikli çok yenilikçi, inovatif projeler var. Bunların hepsi günlük hayatta kullanabileceğimiz hem bizim hayatımızı kolaylaştıracak, hem verimliliği artıracak ve enerji kullanımı konusunda bize çok önemli faydalar sağlayacak projeler. Yine savunma sanayi ile ilgili veya şehircilikle ilgili çok önemli bize belki ön açacak güzel projeler oluşturmuşlar. Ben en başta İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ve tüm ekibine teşekkür ediyorum böyle bir organizasyona önayak oldukları ve gerçekleştirilmesinde de büyük emekleri gayretleri olduğu için. Burada bulunan tüm öğrencilerimizi okullarımızı ve öğretmenlerimizi özellikle tebrik ediyorum. Burada yine üniversitelerimiz de var. Karatay ve Selçuk Üniversitelerimizin burada standları var ve bütün geliştirdikleri projeler ve ürünlerle birlikte burada yerlerini aldılar. Yine Bilim Sanat merkezlerimiz ve T3 Vakfımız burada. Onlara da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepsine kolaylıklar diliyorum yeni projeler geliştirmeleri anlamında. Elfatekfirmamız burada gençlerimize yaptıkları çok önemli çalışmaları anlatıyorlar  ve tecrübelerini aktarıyorlar. Onlara da ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Konya’daki bütün okullarımızdaki gençlerimizin bu teknoloji alanındaki yenilikçi projelere katkı sunması da bizleri mutlu ediyor” dedi.

“Gençlerimizin dinamizmine, yenilikçi yaklaşımlarına ve zihin yapılarına güveniyoruz”

Tekno-SEL’i Selçuklu’da daha kapsamlı, daha yenilikçi, daha geniş bir şekilde devam ettireceklerini söyleyen Başkan Pekyatırmacı: “Önümüzdeki süreçteki Tekno-SEL programının inşallah şimdiden hazırlıklarını yapmaya başlayacağız. Buradaki projelerin de çok değerli ve kıymetli olduğunu düşünüyorum. Tüm okullarımızın, öğrencilerimizin hazırladıkları projeleri de tek tek kayıt altına alıp bütün projelerin içerisinde olduğu bir kitabı bir yayını da inşallah hayata geçireceğiz. Arzu ediyoruz ki buradaki projeler hayat bulsun. Buradaki projeler kullanılsın. İlgili kurumlarımız, kuruluşlarımız, şirketlerimiz bu projelere sahip çıksın ve hem gençlerimizin ürettikleri projeler hayat bulsun hem de bunların geliştirilmesi anlamında üzerimize düşen görev neyse bunları da en iyi şekilde gerçekleştirelim istiyoruz. Gençlerimize güveniyoruz. Gençlerimizin dinamizmine, onların yenilikçi yaklaşımlarına, onların zihin yapılarına güveniyoruz. İnşallah Türkiye Yüz Yılını biz gençlerimizle birlikte inşa edeceğiz” diye konuştu.

“Konya sanayisine de çok önemli katkılarını olacağını düşünüyorum”

Etkinlikte çok önemli projelerin olduğunu belirten Başkan Pekyatırmacı, “Burada çok önemli yenilikçi fikirler ortaya çıkıyor, yenilikçi projeler ortaya çıkıyor. Burada her ülkenin kendine ait değerlerin, kendine ait ürünlerin olması gerekiyor. Bu manada tabii ki bütün dünyada farklı alanlarda projeler ve ürünler üretiliyor. Ama bir ürünü ilk üreten kazanıyor. Bir ürünü ilk üretip patenti alan kazanıyor. O yüzden ben Tekno-SEL programları ile birlikte, teknoloji programları ile birlikte hem bizim farklı alanlarda kendimizi geliştireceğimize inanıyorum. Hem de yerli ve milli savunma sanayinden tutun. Kimya sektörüne şehirciliğe plastik sektörüne diğer bütün alanlara varıncaya kadar her alanda kendimize ait yerin ve milli ürünleri ortaya çıkaracağımızı düşünüyorum. Bu noktada da Konya’mız zaten bir sanayi şehri. Konya’mızda hem organize sanayimizde hem de özel sanayi bölgelerimizde çok farklı alanlarda ürünleri üretiliyor ve burada üretilen ürünlerin yerli ve milli olması, patentin bize ait olması bizim için önemli. Konya sanayisine de çok önemli katkılarını olacağını düşünüyorum” sözlerini dile getirdi.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir